Proč Gutini pasta?

Naše těstoviny jsou vyrobeny pouze z výběrových surovin, zaručujeme tak nejvyšší možnou kvalitu.

Hlavní výhody těstovin Gutini pasta:

Nejen pro lidi s omezením ve stravě. Díky pravé chuti těstovin zcela pro každého. 

Bezlepkové těstoviny vyráběné pouze z nejkvalitnějších směsí bez levné kukuřičné mouky (pravá chuť těstovin)

Chuť téměř nerozeznatelná od nejlepších italských těstovin (absorbce chuti připravovaného pokrmu)

Tělo kompletně zpracuje přijatou energii a nedokáže ji přeměnit v tuk (nemůžete přibrat, ideální k dietě)

Těstoviny absorbují téměř zcela chuť omáčky nebo připravovaného pokrmu

Vysoce kvalitní výživové hodnoty (idální při dietách nebo zdravotních omezení)

Český výrobce + české suroviny = nízká cena + vysoká kvalita


Kukuřičná mouka je nejlevnější bezlepkovou surovinou a chuťově velmi výraznou surovinou. Použitím kukuřičné mouky se ztrácí chuť nejen těstovin, ale i připravovaného pokrmu.

Většina bezlepkových těstovin je vyráběna z levné kukuřičné mouky. S kukuřicí stojí za to být opatrný, protože množství rezistentního škrobu závisí na kvalitě produktu a odrůdě. Například v některých odrůdách kukuřice je amylóza přítomna v méně než 1% . Jiné odrůdy kukuřice naopak obsahují od 55 do 80% amylózy, jenže čím vyšší je obsah amylózy, tím nižší jsou výnosy. Proto se tyto odrůdy prakticky nepěstují (takže s kvalitou kukuřičné mouky v bezlepkových těstovinách je to otázka a proto jsou tak levné).

Naproti tomu těstoviny Gutini pasta jsou vyráběny zcela bez použití kukuřičné mouky, přestože je to nejlevnější bezlepková surovina. Naše těstoviny tak obsahují vysoce kvalitní bezlepkové směsi a naši zákazníci si tak užijí nejen plnohodnotnou chuť připravovaného pokrmu, ale hlavně dodají svému tělu potřebné živiny, které levné kukuřičné těstoviny nemají. Při koupi těstovin dbejte na složení a pokud vám chutnají kukuřičné, pohlídejte si kvalitu kukuřičné mouky.

Těstoviny Gutini pasta mají vyšší obsah amylózy a rezistentního škrobu.

Od pradávna byly škroby nejčastěji konzumovaným druhem sacharidů a důležitým zdrojem energie pro mnoho lidí. Naši předkové získávali mnoho živin a mikroživin z potravin obsahujících škrob. Hlavním zdrojem škrobu jsou luštěniny, kukuřice, rýže, brambory.

Škrob se skládá z molekul glukózy a je to komplexní sacharid, ve kterém existují dva typy polymerů: amylóza a amylopektin, jediný rozdíl je v tom, že amylopektin se skládá z rozvětvených molekul glukózy, má rozvětvenou strukturu, snadno se rozkládá na menší části během trávení a další intenzivně zvyšuje hladinu cukru v krvi a v důsledku toho hladinu inzulínu (převládá v glykemických škrobech) a amylóza se skládá z lineárních nebo slabě rozvětvených řetězců, trávení trvá dlouho (nachází se hlavně v rezistentních škrobech). Podle toho, který z polymerů převládá, jsou škroby rozděleny na glykemické, které jsou snadno stravitelné a odolné.

Glykemické škroby se štěpí v gastrointestinálním traktu působením amylázy vylučované slinivkou břišní a v závislosti na rychlosti trávení se považují za rychle a pomalu strávitelné. Například bramborová kaše je považována za rychle a zcela stravitelnou v tenkém střevě, protože škrob v ní je v želatinovaném stavu. Pomalu, ale zcela stravitelné škroby se nacházejí například v těstovinách, což umožňuje, aby se škrob po dlouhou dobu rozpouštěl v těle a postupně se měnil na glukózu.

Nejpřínosnějším pro lidské tělo je rezistentní (odolný) škrob. Podle údajů z výzkumu: spotřeba rezistentních škrobů zlepšuje řadu fyziologických ukazatelů člověka: glykemický a inzulínový index, složení lipidů v krvi, zvyšuje pocit sytosti. Jde o to, že takový škrob není k dispozici pro fermentaci v tenkém střevě. Jakmile však vstoupí do tlustého střeva a konečníku, stane se dostupným pro fermentaci, takže fyziologická funkce těchto škrobů je podobná vláknině.

To potvrzuje následující, z 1 g stabilních škrobů je tělo schopno extrahovat pouze 2 kcal - a to navzdory skutečnosti, že v 1 g sacharidů (a škroby jsou uhlohydráty) jsou vždy asi 4 kcal, vše proto, že jsou sacharidy rozbité až na glukózu a rezistentní škrobové bakterie se nedokáží rozdělit na glukózu, štěpí se na butyrové a jiné mastné kyseliny s krátkým řetězcem - nezmění se na cukr, ale na velmi užitečný tuk.

Modifikované škroby našly uplatnění v různých odvětvích potravinářského průmyslu. Například při výrobě dětské výživy se používá modifikovaný škrob od 3 do 6%: rýže, kukuřice nebo brambory, které se mění tak, aby se takový škrob rychle rozložil na glukózu a nezpůsobil u dítěte zažívací potíže.

V souhrnu lze říci, že rezistentní škrob je pro zdravé lidské tělo nezbytný, protože má mnoho blahodárných vlastností, a proto si každý, kdo se stará o své zdraví, musí přidat do své stravy: luštěniny, zrna, brambory, a další potraviny s vysokým obsahem amylózy. Zvláštní pozornost je třeba věnovat procesu přípravy produktů obsahujících škrob, aby při zpracování nedošlo ke ztrátě nejcennějšího rezistentního škrobu pro naše tělo, jako to děláme my, při výrobě těstovin Gutini pasta.